Focení zvířat - volná příroda

Úvod / Blog / Focení zvířat - volná příroda

V prvním dílu našeho krátkého seriálu o focení zvířat se podíváme na několik postřehů k focení v divoké přírodě. Jedná se o nejtěžší disciplínu v rámci focení němých tváří, takže nepodceňte přípravu.

Focení zvířat je svébytnou fotografickou disciplínou, které se naplno věnuje celá řada profesionálů, ale dobré výsledky v ní může mít každý, pokud dodrží pár elementárních pravidel. Dobrými výsledky potom rozumíme pěkné fotografie bez větších technických chyb, dostatečně pěkné pro potěšení vlastní, nebo rodiny a přátel. Fotografie zvířat jsou také perfektním podkladem pro zhotovení různých fotodárků, případně větších formátů na stěnu.

Ve focení zvířat rozlišujeme tři další menší obory, které mají každý svá specifika a požadavky:

  1. Focení divoké zvěře ve volné přírodě – královna všech fotografických disciplín, která vyžaduje nejvíce času, nejlepší vybavení a nejdůkladnější teoretickou i praktickou přípravu před každou povedenou fotografií. Vyhnout bychom se měli riziku plašení a ublížení samotným zvířatům, stejně tak jako riziku vlastního úrazu.
  2. Focení v ZOO – velmi populární zábava pro širokou veřejnost. Zvířata jsou k dispozici ve velkém výběru na malé ploše a většinou jsou dobře vidět. S dobrou přípravou je možné velmi pěknou fotografii udělat i bez nákladného vybavení, zatímco profesionálové zde dělají prvotřídní fotografie časopisové kvality.
  3. Focení domácích mazlíčků – kdo má nějakého toho pejska, kočičku, nebo třeba fretku nebo opeřence, určitě je už fotit zkoušel. Dokud sedí a papají, je to malina, ale nám dnes půjde o náročnější věc – focení domácích zvířat v pohybu.

Focení zvířat ve volné přírodě

Jak bylo řešeno úvodem, focení divoké zvěře ve volné přírodě je jednou ze suverénně nejnáročnějších disciplín i v naší přírodě, o cestách za exotičtějšími zvířaty nebo prostředím ani nemluvě. Celou problematiku charakterizuje těchto několik bodů:

  1. Vzdálenost – k velké většině volně žijících zvířat a ptáků se pro dobrou fotografii nelze příliš přiblížit. Potřebujeme proto dlouhé teleobjektivy (alespoň 300 – 400 m) a dobrý úkryt. Zpravidla čekáme nehnutě na vybraném stanovišti, až se předmět našeho zájmu objeví na předpokládaném místě.
  2. Světlo – většina zvířat vychází ze svého úkrytu hledat potravu v brzkých ranních hodinách, nebo naopak večer a v noci. Pokaždé tak čelíme nedostatku světla, který je umocněn ještě použitím dlouhých objektivů. Fotíme tak zpravidla na delší expozici při vyšším ISO, pohlídat si ale musíme šum, který nám potom ve fotografii může vzniknout. Dobrým pomocníkem je stativ (ideálně černý) a dálkové ovládání fotoaparátu.
  3. Kde zvíře najít – každý živočišný druh má své obvyklé vzorce chování a svá stanoviště, kde se pro něj nachází potrava. Hlubší znalost typického chování každého zvířete, které se chystáme vyfotit v přirozeném prostředí, je pro kvalitní fotografii bezpodmínečná. Velmi dobře znají chování vlastní zvěře a její obvyklá stanoviště myslivci, jen nebudou chtít pomáhat nedůvěryhodným dobrodruhům.

 

Podmínkou číslo jedna je, aby naše focení nezasahovalo do přirozeného života zvířat. Jednak se vyplašením zvířete většinou sami připravíte o snímek, ale především můžete přerušením krmení, námluv nebo hnízdění napáchat škody na zdraví nebo životě němých tváří, což je ve fatálních případech neodpustitelné, i kdyby to měla být fotka na titulní stranu National Geographic.

Za úkryt proto volíme myslivecké posedy, uměle vytvořené přístřešky nebo maskovací stany (skrčení ve křoví zpravidla stejně nevydržíme dvě hodiny). Eliminujeme zvuky – potřebujeme co nejtišší závěrku fotoaparátu, tichý zoom a oblečení, které nevydává šustivé zvuky při pohybu. Focení s bleskem je zpravidla tabu nejen kvůli nepřirozenému světlu snímku, ale zejména kvůli plašení.

Pořízení kvalitní fotografie zvířete v jeho přirozeném habitatu není otázkou jedné náhodné vycházky, ale především studia jeho života a pečlivé přípravy. Pokud se ovšem taková fotografie povede, velmi dobře se potom vyjímá například jako velkoformátová fotografie na zdi, případně fotoplátno, o prodeji do časopisů nebo fotobankám ani nemluvě.

Fotografie v náhledu: Dvidshub

chci objednat fotografie

1.Zakázka2.Fotografie3.Nastavení4.Přehled5.Platba6.Doprava7.Registrace8.Dokončení