Focení zvířat - domácí mazlíčci

Každý kdo má doma pejska už to zkoušel - vyfotit ho při hraní s klacíkem nebo v běhu. A většinou dostal rozmazané a nepěkné snímky. Jak se vyhnout začátečnickým chybám při focení pohybujících se zvířat si řekneme ve třetím dílu miniseriálu Jak fotit zvířata.

Z minulých dílů máme k dispozici určitá vodítka, jak fotit v divoké přírodě a jak fotit v ZOO. Nejběžnější, i když ne vždycky nejlehčí disciplínou je ovšem focení vlastních domácích zvířat, nejčastěji pejsků. A aby to nebylo tak snadné, zájem budeme mít především o zvíře v pohybu, při tréningu nebo při hře.

Focení domácích mazlíčků v pohybu

Fotek vlastních zvířátek má každý majitel většinou spoustu. Domácího mazlíčka můžete vyfotit kdekoliv, kam ho dovezete, kterýkoliv den a kolikrát chcete. Aby vaše alba neplnily pouze bezduché a rozmazané snímky, nabízí se několik jednoduchých postřehů, jak opět udělat kvalitní snímek i s omezenou technikou. Focení mazlíčků charakterizují tyto body:

  1. Zábavnější a zajímavější jsou mazlíčci v pohybu, který je ovšem také největší překážkou pro ostrou a dobře komponovanou fotku.
  2. Rozdováděné zvíře, zejména pes, nepředvídatelně mění směr, točí se a poskakuje. Pro dobrou fotografii není špatné mu připravit činnost, kde poběží odhadnutelnou dráhou a kde je možné fotografii se stejným nastavením zopakovat, například hodit psovi znovu hračku na stejné místo. I tak bude asi odpad ve formě pokažených fotek převažovat nad kvalitním výsledkem.
  3. Ostření – s pohybujícím se domácím zvířetem největší oříšek. Pokud se spolehnete na automat a autofokus, je prakticky vyloučeno, že byste dosáhli kvalitně ostrého snímku.

U domácích mazlíčků se tedy budeme bavit hlavně o zachycení pohybu a téma ostření a ostrosti fotografie bude nejdůležitější. Z hlediska všech kombinací nám mohou vyjít tyto snímky:

Rozmazané zvíře, rozmazané pozadí

Fotky na vyhození. Tak to dopadne, když budeme chtít fotit na automat a spolehneme se na automatickou volbu ostřícího bodu. Zlomek sekundy, který kompaktům nebo levnějším zrcadlovkám trvá zaostření, znamená na pohyblivém cíli rozdíl mezi ostrou a nezřetelnou fotografií.

Rozmazané zvíře, ostré pozadí

Rovněž fotka celkem k ničemu, i když ne vždy. Není vyloučeno, že se podaří víceméně nechtěně udělat zajímavý obrázek, kdy rozmazání zvýrazní pohyb. Když ne u pejska, který pak vypadá jako duch, může fotka vypadat zajímavě třeba u jedoucího auta nebo vlaku. Fotka s rozmazaným pohybujícím se předmětem (nebo zvířátkem) a ostrým pozadím je výsledek příliš dlouhé závěrky vzhledem k rychlosti pohybu zvířete. Zkuste na fotoaparátu nastavit sportovní režim, přístroj sám zrychlí závěrku a upraví clonu a ISO fotografie.

Ostrý objekt a rozmazané pozadí

Technicky náročná fotka, která ovšem u běžícího zvířete vypadá efektně, jedno jestli je jedná o psa, koně nebo třeba káně ve volné přírodě. Taková fotografie vyžaduje manuální nastavení, nebo poloautomatický režim s preferencí času. Objektivem sledujeme zboku pohybující se objekt a ve správný čas stiskneme spoušť s tím, že se objektivem i nadále pohybujeme za pohybujícím se zvířetem.

Ostrý objekt i pozadí

Pokud si nechceme hrát s efekty rozmazaného pozadí, je fotka „všechno ostré“ technicky jednodušší.

V jednodušším módu vyžaduje situaci, kdy se zvíře pohybuje směrem k nám (směrem od nás zpravidla nefotíme) a předem si zaostřit na jedno místo na cestičce. Pokud jsme schopní zvíře přimět k opakování pohybu (házet psovi hračku, nechat koně běhat v kruhu), na pár pokusů se to musí podařit. Pomoci může i sekvenční focení, kdy fotoaparát naseká několik snímků v rychlé sekvenci na jedno stisknutí spouště (proto se jim lidově říká sekačka). Pozor si v tom případě ale dejte na nastavení fotoaparátu. Méně výkonné kompakty nedokážou zpracovat sérii snímků ve vysokém rozlišení a tak je celkem možné, že udělají buď jen málo snímků daleko od sebe, nebo v rámci rychlosti razantně sníží rozlišení. Vše se dá najít v nastavení.

S možnostmi poloautomatického nastavení fotoaparátu máme možností více. Za dobrých světelných podmínek zvolíme preferenci clony a necháme dopočítat závěrku a ISO. Výsledná rychlost snímku by měla být někde kolem 1/1000 sekundy a pak máme ostrou fotografii i v hodně dynamickém prostředí.

U automatů je možné přepnout do režimu sportovního focení, které ale často vrací fotky mírně zrnité kvůli vysoko nastavenému ISO.

Závěrem

Fotografie mazlíčků jsou nejvděčnější předlohou pro zpracování fotodárků. Hrnek s fotografií oblíbené kočičky nebo tričko s pejskem potěší nostalgické příbuzné, ale zejména potisky triček vypadají skvěle na dětech. Pokud se podaří tímto způsobem zachytit dovádějící dítě s jeho oblíbeným psíkem, jedná se o skvělou památku na celý život.

Fotografie v náhledu: Kyle May

chci objednat fotografie

Foto Pavel Körner

Pavel KörnerPanská 134/1,Jindřichův Hradec
IČO: 11329416

Využíváme platební bránu GoPay

Využité platební brány
S S láskou k fotografování vytvořil 1. Web IT

Nastavení cookies: Aby web zůstal tak, jak ho znáte

Aby naše webové stránky zůstaly tak, jak je znáte, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies tj. malých souborů, které se Vám ukládají v prohlížeči. Slibujeme, že Vaše data u nás budou v bezpečí.

Nechcete-li i přes to uchovávání dat povolit, stačí .