Focení zvířat - ZOO

Focení zvířat - ZOO

Úvod / Blog / Focení zvířat - ZOO

V minulém díle jsme si řekli pár postřehů k focení zvířat v divoké přírodě. Pokud se ale teprve chystáte překročit hranici mezi zcela amatérským cvakáním na automat a řekněme poloprofesionálním focením s připravenou kompozicí, bude vhodné začít nejdříve tam, kde jsou zvířata tak nějak lépe k dispozici a lépe nasvětlená – v ZOO.

Focení zvířat v zoologické zahradě

Africké šelmy a různá další exotická zvířata na dosah ruky – to je obrovskou výhodou focení zvířat v ZOO. Detailní fotografii libovolného zvířete můžete získat bez nutnosti cestování na vzdálený kontinent, dlouhých hodin studia jeho chování ve volné přírodě a dá se říci i bez drahého vybavení. Focení v ZOO má tato výrazná specifika:

  1. Zvířata jsou krotká, zvyklá na lidskou přítomnost a focení – možná by se našla nějaká výjimka, ale zvířata v ZOO si s přítomností většího počtu lidí většinou hlavu nelámou. Nabízejí se tak zpravidla v klidné poloze a dostatečně blízko, aby bylo možné udělat fotografii s jednoduššími, třeba kompaktními fotoaparáty.
  2. Díky krotkosti a podle provozních hodin ZOO zvířata můžeme fotit zpravidla v jakémkoliv, tedy i v ideálním světle. Zejména v posledním případě se ale opět neobejdeme bez přípravy. Šikmé světlo, jaké se nabízí v ranních, nebo večerních hodinách a je limitováno počasím, musíme opět pečlivě vystihnout, některé dny bude možné v ideálním světle fotit pouze několik minut. Dispozice výběhu, úhel osvětlení a ideální místo k focení z těch několika málo vyhrazených tak možná stojí za studium v předstihu, nejlépe s mapou.
  3. Mezi objektivem a zvířetem je většinou klec, plot, nebo špinavé sklo. U většiny zvířat je klec přítomna kvůli riziku útěku, u řady jiných také kvůli bezpečnosti nevychovaných návštěvníků. Překonávat hrazení výběhů za účelem lepší fotografie rozhodně nedoporučujeme, i kdyby mělo jít o fotku roku.
  4. Výběh obklopený davem lidí není pro fotografii zvířete dobrým pozadím. Pokud víte, jak na to, stále můžete pořídit fotografii k nerozeznání od divoké přírody.

Možnost přiblížit se objektu fotografie velmi blízko je vyvážena právě přítomností bariér – plotu, klece, nebo skla. Skleněné stěny, které jsou v českých ZOO v posledních letech čím dál častější, umožňují autentičtější vizuální kontakt, zpravidla ale představují riziko různých odlesků a hlavně nebývají úplně čisté. K zamezení odlesku je možné přitisknout objektiv přímo na sklo, nebo se přitisknout ke sklu s bundou přes hlavu, na škodu není ani hadřík s čisticím prostředkem na sklo, kterým si uděláte mezi otisky rukou čisté okénko.

U mříží a plotů se může podařit přiblížit objektiv tak, že mříž buď není v záběru, nebo díky hloubce ostrosti objektivu na fotografii nebude vidět. U nižších plotů můžeme samozřejmě zkusit fotit přes horní okraj, ale opět – nedopouštějte se zbytečného vandalismu na zařízení zahrady. Dobrým pomocníkem mohou být i obyčejné hliníkové schůdky ze supermarketu, tedy pokud vás s nimi pustí dovnitř – na to je vhodné se předem zeptat. Některá zvířata by mohla neobvyklá činnost návštěvníků rušit.

Samostatným tématem je pozadí fotografií – určitě nechceme, aby v pozadí za pravým indickým tygrem postával turista v reflexní teplákové soupravě. Najít pro fotografii správný úhel, kde bude za zvířetem vidět pouze zbytek výběhu, může být jedním z řešení. Velmi dobrou metodou je ovšem volba takové hloubky ostrosti, při které bude kromě ostrého samotného zvířete zbytek rozmazaný. Nejen že to propůjčuje fotografii jistou dávku intimity, ale zcela to eliminuje i velmi nevhodné pozadí. I uměle vytvořená „krajina“ v zoo, která zahrnuje falešné kameny a dekorace na zdi výběhu tak nemusí vadit a výsledná fotografie bude k nerozeznání od fotky z divoké přírody.

Krásně vybarvené a detailní fotografie exotických, ale i tuzemských zvířat v zoo jsou ozdobou nejen domácích fotoalb. Velmi doporučujeme zvolit pro jejich tisk velký formát a vyzdobit jimi třeba dětský pokoj. Vyvedené na fotoplátně mají potom značnou přidanou estetickou hodnotu a jsou vhodné i jako velmi pěkný dárek.

Fotografie v náhledu: Tambako the Jaguar

chci objednat fotografie


Vložit fotky...

1.Zakázka2.Fotografie3.Nastavení4.Přehled5.Platba6.Doprava7.Registrace8.Dokončení